Аграрна икономика и търговия
06/11/2023 2025-01-15 12:45Аграрна икономика и търговия
Описание
Обучението по специалност „Аграрна икономика и търговия” съчетава едновременно отраслова и функционална подготовка. Отраслова подготовка осигурява обучение на специалисти-икономисти за предприятия и структури в аграрния бизнес – частни земеделски стопанства, кооперации, търговски дружества с частна, публична и смесена форма на собственост. Функционалната подготовка изгражда специализирани знания за функциите по търговия, покупки, продажби, реализация, търговско представителство и посредничество на аграрни продукти и ресурси за тяхното производство.
Основна цел на обучението по специалността „Аграрна икономика и търговия” е да подготвя специалисти-икономисти за аграрния бизнес и търговията на продукти от него, маркетинга, управлението и финансирането му.
Специалността осигурява професионални умения и компетенции на специалиста-икономист да: управлява малки, средни и големи предприятия в аграрния бизнес; представлява и посредничи при търговията с аграрни и хранителни продукти; ръководи логистични и маркетингови отдели на предприятия и организации; разработва бизнес проекти за създаване на собствен бизнес и икономическата оценка на инвестиционни проекти; извършва икономически и пазарни анализи; познава финансово-счетоводните и правни аспекти на аграрния бизнес.
Реализация
Придобитите знания и умения позволяват на завършилите бакалаври-икономисти да се реализират в: производствената сфера като мениджъри и икономисти на еднолични аграрни и търговски фирми, аграрни кооперации; сферата на преработката и търговията на аграрни продукти; експерти по аграрен бизнес и брокери на земеделски и хранителни стоки; обслужващи аграрното производство предприятия; експерти по финансиране и кредитиране на аграрния бизнес; експерти по аграрна икономика и търговия в неправителствени, браншови и регионални организации, съюзи и др.
Обща информация
Специалност
Съкращение
Област на висше образование
Професионално направление
Професионална квалификация
Образователно квалификационна степен
Изисквано предходно образование
Форми на обучение
Срок на обучение
Обучаващо звено
Балообразуване
В Тракийския университет се кандидатства с оценки от дипломата за средно образование, или с оценки от присъствени приемни изпити
Приемът в специалността „Аграрна икономика и търговия“ се извършва след класиране по бал.
Балът се образува от основна балообразуваща оценка, умножена по 2, плюс две допълнителни балообразуващи оценки.
1. Основна балообразуваща оценка
Оценката от състезателен приемен изпит/тест или от Държавен зрелостен изпит (ДЗИ) по избор на кандидат-студента. Ако кандидат-студентът се е явявал на някой от изпитите неколкократно или на повече от един балообразуващ изпит, в бала участва най-високата от всички оценки.
Една от следните оценки ×2:
ДЗИ: Математика
ДЗИ: География
ДЗИ: Български език и литература
Тест: География
Тест: Математика
Изпит: Oбща езикова култура
2. Първа допълнителна балообразуваща оценка
Математика
3. Втора допълнителна балообразуваща оценка
География
Допълнителните балообразуващи оценки са оценките в дипломата от Държавен зрелостен изпит (ДЗИ) или от задължителната подготовка по предмета. Ако в дипломата няма необходимите оценки се вземат оценките от Удостоверението за първи гимназиален етап.
Забележка 1: Ако основната балообразуваща оценка е от конкурсен изпит, а в дипломата за средно образование са вписани две оценки по балообразуващ учебен предмет и едната от тях е от държавен зрелостен изпит (ДЗИ) от и след 2008 г., а другата – от раздел „Задължителна подготовка”, за допълнителна балообразуваща оценка се взема оценката от държавния зрелостен изпит.
Забележка 2: При образуването на състезателния бал на кандидат-студенти, чиято диплома за средно образование е издадена преди въвеждането на държавни зрелостни изпити и нямат оценка от държавен зрелостен изпит по български език и литература, за балообразуваща се взема оценката от зрелостния изпит по български език и литература или от зрелостния изпит по общообразователна подготовка, ориентиран към проверка на компетентностите по български език и литература.
Такси за изпити и кандидатстване
Такси за кандидатстване за учебната 2024/2025 г.:
За първи изпит/тест таксата за кандидатстване е 60 лв. За всеки следващ изпит/тест е 55 лв.
От такса за участие в конкурса се освобождават:
а/ лица с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто – удостоверява се с решение на ТЕЛК;
б/ кръгли сираци до 25-годишна възраст, навършена в годината на кандидатстването – удостоверява се с актове за смъртта на родителите и лична карта на кандидат-студента.
в/ лица, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприета мярка за закрила по реда на Закона за закрила на детето – настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция – удостоверява се със служебна бележка от съответния дом;
г/ военноинвалиди и военнопострадали;
д/ майки (бащи) с три и повече деца – представят се удостоверения за раждане на децата и лична карта на родителя.
Половин такса плащат близнаци, когато и двамата кандидатстват в ТрУ – представят се удостоверения за раждане.
Приемни изпити
За кандидатстване може да се явите на някой от следните изпити.
Предварителни изпити:
Обща езикова култура - изпит - 22 март и 5 април 2025 г. (присъствено)
География - тест - 22 март и 5 април 2025 г. (присъствено)
Математика - тест - 22 март и 5 април 2025 г. (присъствено)
Редовни изпити:
Обща езикова култура - изпит - 25 юни 2025 г. (присъствено)
География - тест - 26 юни 2025 г. (присъствено)
Математика - тест - 26 юни 2025 г. (присъствено)
Учебен план
Учебен график
Аграрна икономика и търговия-задочно /зимен семестър на учебната 2024/2025/
…………………………..
АГРАРНА ИКОНОМИКА И ТЪРГОВИЯ – редовно обучение Курс I ЗИМЕН Семестър 2024/2025г
АГРАРНА ИКОНОМИКА И ТЪРГОВИЯ – редовно обучение Курс 2 ЗИМЕН Семестър 2024/2025г
АГРАРНА ИКОНОМИКА И ТЪРГОВИЯ – редовно обучение Курс 3 ЗИМЕН Семестър 2024/2025г