Информационни технологии в икономиката и управлението
10/11/2023 2025-01-15 12:43Информационни технологии в икономиката и управлението
Описание
Обучението по бакалавърска програма „Информационни технологии в икономиката и управлението“ има за цел да подготви бакалаври с висше икономическо образование на ниво 6Б „бакалавър“ по Националната квалификационна рамка и Европейската квалификационна рамка, притежаващи теоретични и практически знания в областта на приложните аспекти на информационните технологии в икономиката и управлението. То е с продължителност 4 години – 8 семестъра, в редовна и задочна форма. Учебният план съдържа задължителни, избираеми и факултативни дисциплини, осигуряващи минимум 240 кредита. За редовна форма на обучение е включен преддипломен стаж. Обучението по специалността завършва с теоретичен държавен изпит или със защита на дипломна работа. Основна цел на обучението: е да се подготвят специалисти с фундаментални и специализирани знания, както и практически умения и компетенции за участия в дейности като приложно програмиране, администриране на база данни, системно администриране и други дейности, свързани с използването на дигиталните технологии в икономиката и управлението. Обучението по специалността е насочено към получаване на задълбочени знания, практико-приложни умения и компетенции в областта на: Стопанската дейност, мениджмънта и маркетинга; Математико-икономически модели за бизнес; Разработка на информационни системи и анализ на бизнес данни; Програмиране за нуждите на стопанските сектори и публичната администрация; Софтуерно моделиране на бизнес операции; Интернет и облачни технологии за решаване на специфична бизнес проблематика; Използването на методи, свързани с реинженеринг, системно моделиране, симулация и др.
Реализация
Възможна реализация на завършващите специалисти: това е широкоспектърна специалност, съобразена с потребностите на пазара на труда в условията на съвременното динамично информационно общество.Дипломираните студенти могат да се реализират като: мениджъри и служители в национални и международни бизнес компании; експерти в държавната и публичната администрация; специалисти в софтуерни компании, финансови институции и др.; проектанти и администратори на информационни системи; преподаватели в университети, колежи, средни училища; изследователи в научни институти и университети в страната и чужбина и др.
Обща информация
Специалност
Съкращение
Област на висше образование
Професионално направление
Професионална квалификация
Образователно квалификационна степен
Изисквано предходно образование
Форми на обучение
Срок на обучение
Обучаващо звено
Балообразуване - България
В Тракийския университет се кандидатства с оценки от дипломата за средно образование, или с оценки от присъствени приемни изпити
Приемът в специалността „Информационни технологии в икономиката и управлението“ се извършва след класиране по бал.
Балът се образува от основна балообразуваща оценка, умножена по 2, плюс две допълнителни балообразуващи оценки.
1. Основна балообразуваща оценка
Оценката от състезателен приемен изпит/тест или от Държавен зрелостен изпит (ДЗИ) по избор на кандидат-студента. Ако кандидат-студентът се е явявал на някой от изпитите неколкократно или на повече от един балообразуващ изпит, в бала участва най-високата от всички оценки.
Една от следните оценки ×2:
ДЗИ: Mатематика
ДЗИ: География
ДЗИ: Български език и литература
Тест: География
Тест: Mатематика
Изпит: Oбща езикова култура
2. Първа допълнителна балообразуваща оценка
Математика
3. Втора допълнителна балообразуваща оценка
География
Допълнителните балообразуващи оценки са оценките в дипломата от Държавен зрелостен изпит (ДЗИ) или от задължителната подготовка по предмета. Ако в дипломата няма необходимите оценки се вземат оценките от Удостоверението за първи гимназиален етап.
Забележка 1: Ако основната балообразуваща оценка е от конкурсен изпит, а в дипломата за средно образование са вписани две оценки по балообразуващ учебен предмет и едната от тях е от държавен зрелостен изпит (ДЗИ) от и след 2008 г., а другата – от раздел „Задължителна подготовка”, за допълнителна балообразуваща оценка се взема оценката от държавния зрелостен изпит.
Забележка 2: При образуването на състезателния бал на кандидат-студенти, чиято диплома за средно образование е издадена преди въвеждането на държавни зрелостни изпити и нямат оценка от държавен зрелостен изпит по български език и литература, за балообразуваща се взема оценката от зрелостния изпит по български език и литература или от зрелостния изпит по общообразователна подготовка, ориентиран към проверка на компетентностите по български език и литература.
Балообразуване - Чуждестранни студенти
Балът се формира от удвоената оценка от теста по математика или общотехническа подготовка, изпита по обща езикова култура или ДЗИ по български език и литература, математика или физика плюс оценките по математика и физика от диплома за средно образование. , съгласно чл. 21.
Такси за изпити и кандидатстване
Такси за кандидатстване за учебната 2024/2025 г.:
За първи изпит/тест таксата за кандидатстване е 60 лв. За всеки следващ изпит/тест е 55 лв.
От такса за участие в конкурса се освобождават:
а/ лица с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто – удостоверява се с решение на ТЕЛК;
б/ кръгли сираци до 25-годишна възраст, навършена в годината на кандидатстването – удостоверява се с актове за смъртта на родителите и лична карта на кандидат-студента.
в/ лица, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприета мярка за закрила по реда на Закона за закрила на детето – настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция – удостоверява се със служебна бележка от съответния дом;
г/ военноинвалиди и военнопострадали;
д/ майки (бащи) с три и повече деца – представят се удостоверения за раждане на децата и лична карта на родителя.
Половин такса плащат близнаци, когато и двамата кандидатстват в ТрУ – представят се удостоверения за раждане.
Приемни изпити
За кандидатстване може да се явите на някой от следните изпити.
Предварителни изпити:
Обща езикова култура - изпит - 22 март и 5 април 2025 г. (присъствено)
География - тест - 22 март и 5 април 2025 г. (присъствено)
Математика - тест - 22 март и 5 април 2025 г. (присъствено)
Редовни изпити:
Обща езикова култура - изпит - 25 юни 2025 г. (присъствено)
География - тест - 26 юни 2025 г. (присъствено)
Математика - тест - 26 юни 2025 г. (присъствено)
Учебен график
ИТ в икономиката и управлението задочно обучение
…………………………………………