Ветеринарна администрация
20/11/2023 2024-08-09 15:22Ветеринарна администрация
Описание
Специалисти, познаващи всички елементи на управленската верига и административните ресурси в сферата на ветеринарната медицина, което да гарантира ефективното, безпристрастно, независимо и компетентно управление на ветеринарномедицинската дейност с оглед опазване на общественото здраве, както и създаване на национална банка от ръководни кадри за системата Ветеринарно дело – независима от политическата конюнктура. Кандидатите трябва да притежават образователно-квалификационна степен „магистър“ в професионално направление 6.4 Ветеринарна медицина. Обучението е в задочна форма с продължителност 2 семестъра. Магистърската програма по “Ветеринарна администрация” ще надгради съществуващи теоретични и практически знания и умения в сферата на администриране на контрола, осъществяван от компетентните ветеринарномедицински органи върху технологията на производство на продукти от животински произход и свързаните с храните химични, биологични и физични рискове; организацията на мерките за превенция и контрол на заразните заболявания по животните; контрола върху спазване изискванията за хуманно отношение към животните. Ще бъдат усвоени нови знания в областта на публичното административно и наказателно право, публичната администрация, финансиране и счетоводен контрол на ветеринарномедицинската дейност, ветеринарномедицински аспекти при опазване на околната среда и др.
Реализация
Успешно завършилите магистърската програма ще могат: Да ръководят и контролират системите за осигуряване на безопасността на технологичните процеси при добив и преработка на храни от животински произход; Да организират и контролират мерките за профилактика и борба със заразните заболявания по животните; Да организират и контролират мерките за защита и хуманно отношение към животните; Да разработват, прилагат и координират мерки за управление на ветеринарномедицинската дейност при кризи; Да организират и регулират взаимоотношенията в сферата на бизнескомуникациите и връзките с обществеността; Да участват в подготовката и разработването на проекти за национални и Европейски програми. Възможности за професионална реализация: Централно управление на Българска агенция по безопасност на храните; Областни дирекции по безопасност на храните; Научни институти и изследователски структури; Други национални и международни организации, работещи в сферата на управление на ветеринарномедицинската дейност (съсловни организации, дружества за защита на животните); Ветеринарна практика; Браншови съюзи; Бизнес с ветеринарномедицински продукти, храни за животни и фуражи.
Обща информация
Специалност
Област на висше образование
Професионална квалификация
Образователно квалификационна степен
Изисквано предходно образование
Форми на обучение
Срок на обучение
Обучаващо звено
Балообразуване
Състезателният бал за магистърските програми от Аграрния, Ветеринарномедицински, Педагогическия, Стопанския факултети, Факултет „Техника и технологии” и за ОКС „Магистър“ по „Здравен мениджмънт“ към Медицински факултет на университета се формира като средно аритметична от средния успех от дипломата за висше образование в ОКС „Бакалавър“ и оценката от държавния изпит.
Такса за кандидатстване
Такса за кандидатстване за ОКС "Магистър" след висше образование – 60 лв.
От такса за участие в конкурса се освобождават:
а/ лица с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто – удостоверява се с решение на ТЕЛК;
б/ кръгли сираци до 25-годишна възраст, навършена в годината на кандидатстването – удостоверява се с актове за смъртта на родителите и лична карта на кандидат-студента.
в/ лица, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприета мярка за закрила по реда на Закона за закрила на детето – настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция – удостоверява се със служебна бележка от съответния дом;
г/ военноинвалиди и военнопострадали;
д/ майки (бащи) с три и повече деца – представят се удостоверения за раждане на децата и лична карта на родителя.
Половин такса плащат близнаци, когато и двамата кандидатстват в ТрУ – представят се удостоверения за раждане.
График за кандидатстване
Подаване на документи - онлайн, или на място в Тракийски университет - ректорат, или във ФТТ – Ямбол и в бюрата наЦКПИ:
от 02.09.2024 г. до 30.09.2024 г.
- І-во класиране за места, субсидирани от държавата и І-во класиране за обучение срещу заплащане:
на 03.10.2024 г.
- Записване на студенти от І-во класиране:
от 04.10.2024 г. до 09.10.2024 г.
- ІІ-ро класиране за места, субсидирани от държавата и ІІ-ро класиране за обучение срещу заплащане:
на 10.10.2024 г.
- Записване на студенти от ІІ-ро класиране:
от 11.10.2024 г. до 15.10.2024 г.
Такси за обучение
- Годишни такси за обучение в ОКС „магистър“ на студенти през учебната 2024 – 2025 г. – държавна поръчка
- Годишни такси за обучение в ОКС „магистър“ на студенти през учебната 2024 – 2025 г. – платено обучение
- Освободени от такси за обучение през учебната 2024 – 2025 г.
- Освободени от такси по профeсионални направления през учебната 2024 – 2025 г.
- Банкови сметки на звената на Тракийски университет – Стара Загора, по които се заплащат такси
Учебен план
Учебен график
info
Изпитни сесии
info