Специални отрасли (пчеларство, бубарство, зайцевъдство и дивечовъдство)

Специални отрасли (пчеларство, бубарство, зайцевъдство и дивечовъдство)

Описание

Магистърът по „Специални отрасли” е квалифициран специалист в областта на пчеларството, бубарството, зайцевъдството и дивечовъдството. Подготвен е да изпълнява, организира, ръководи и анализира дейността по отглеждане на медоносните пчели, копринената пеперуда, различните породи зайци и видове дивеч. Осъществява производството на пчелни продукти, бубено семе, пашкули, греж, месо, вълна и пух от зайци и дивеч. Извършва окачествяване и стандартизация на получените продукти преди и след първична обработка и директно на пазара. Осъществява маркетингова дейност по проучване потребностите на пазара за пчелен мед и пчелни продукти, коприна и животински продукти от зайцевъдство и дивечовъдство. Организира дейностите за задоволяване на пазарните потребности. Магистърът по „Специални отрасли” може да планира, прогнозира, контролира и осъществява техническия прогрес в пчеларството, бубарството, зайцевъдството и дивечовъдството. Създава нови и подобрява съществуващите ферми, внедрява нови технологии и организира производствената дейност.  Усъвършенства и създава нови линии, породи и хибриди. Съхранява генофонда в пчеларството, бубарството, черничарството, зайцевъдството и дивечовъдството. Организира и усъвършенства биотехнологиите на размножаване на медоносната пчела, копринената пеперуда, зайци и дивеч. Изпитва и внедрява добавки и препарати, стимулиращи растежа и продуктивността, подобряващи здравословното състояние на пчелните семейства, копринените буби, зайци и дивеч. Организира профилактиката и опазването на околната среда в пчелините, бубарниците и фермите за отглеждане на зайци и дивеч. 

Реализация

Завършилите магистърска програма „Специални отрасли (пчели и буби)“ студенти са добре подготвени специалисти, които организират и ръководят пчеларски ферми и изпълняват организаторски, оперативни, консултантски и др. дейности, свързани с производство, преработка, окачествяване и реализация на пчелна продукция. Те ръководят дейностите в предприятия, свързани с изкупуването, разфасоването и продажбата на пчелни продукти. Друга сфера, в която могат да се реализират са развъдните асоциации по пчеларство, имащи за цел опазване на генетичната чистотата на местната медоносна пчела. В качеството си на експерти те могат да изпълняват длъжности в държавната администрация, търговски дружества, научни и образователни институции, браншови организации и др..

          Притежават необходимата подготовка да организират и ръководят свилоточни и гренажни предприятия и ферми за производство на продукти от бубарството (пашкули и сурова коприна) и черничарството (черничев посадъчен материал, плодове и др.), както и да осъществяват дейности, свързани със селекцията и развъждането на черничева копринена пеперуда с цел опазване и усъвършенстване наличния генофонд. Придобитите знания и умения позволяват на специалистите по бубарство да се реализират като експерти и консултанти в земеделски производствени стопанства, научни институти и центрове (НЦБ – Враца, НИ към ССА и др.), в държавни учреждения (МЗХ, НССЗ и др.) и неправителствени организации (съюзи и асоциации).

Обща информация

Специалност

Специални отрасли (пчеларство, бубарство, зайцевъдство и дивечовъдство)

Съкращение

СП

Професионално направление

Професионално направление „Животновъдство”

Образователно квалификационна степен

Магистър

Изисквано предходно образование

Бакалавър

Форми на обучение

редовна/задочна

Срок на обучение

4 семестъра редовна/задочна / 2 семестъра редовна/задочна

Обучаващо звено

Аграрен факултет
Балообразуване

Състезателният бал за магистърските програми от Аграрния, Ветеринарномедицински, Педагогическия, Стопанския факултети, Факултет „Техника и технологии” и за ОКС „Магистър“ по „Здравен мениджмънт“ към Медицински факултет на университета се формира като средно аритметична от средния успех от дипломата за висше образование в ОКС „Бакалавър“ и оценката от държавния изпит.

Такса за кандидатстване

Такса за кандидатстване за учебната 2024/2025 г.

Такса за кандидатстване 60 лв. 

От такса за участие в конкурса се освобождават:

а/ лица с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто – удостоверява се с решение на ТЕЛК;

б/ кръгли сираци до 25-годишна възраст, навършена в годината на кандидатстването – удостоверява се с актове за смъртта на родителите и лична карта на кандидат-студента.

в/ лица, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприета мярка за закрила по реда на Закона за закрила на детето – настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция –  удостоверява се със служебна бележка от съответния дом;

г/ военноинвалиди и военнопострадали;

д/ майки (бащи) с три и повече деца – представят се удостоверения за раждане на децата и лична карта на родителя.

Половин такса плащат близнаци, когато и двамата кандидатстват в ТрУ – представят се удостоверения за раждане.

График за кандидатстване

Подаване на документи - онлайн, или на място в Тракийски университет - ректорат, или във ФТТ – Ямбол и в бюрата наЦКПИ:

от 02.09.2024 г. до 30.09.2024 г.

  • І-во класиране за места, субсидирани от държавата и І-во класиране за обучение срещу заплащане:

на 03.10.2024 г.

  • Записване на студенти от І-во класиране:

от 04.10.2024 г. до 09.10.2024 г.

  • ІІ-ро класиране за места, субсидирани от държавата и ІІ-ро класиране за обучение срещу заплащане:

на 10.10.2024 г.

  • Записване на студенти от ІІ-ро класиране:

от 11.10.2024 г. до 15.10.2024 г.