Специални отрасли (пчеларство, бубарство, зайцевъдство и дивечовъдство)
24/11/2023 2024-10-30 15:31Специални отрасли (пчеларство, бубарство, зайцевъдство и дивечовъдство)
Описание
Магистърът по „Специални отрасли” е квалифициран специалист в областта на пчеларството, бубарството, зайцевъдството и дивечовъдството. Подготвен е да изпълнява, организира, ръководи и анализира дейността по отглеждане на медоносните пчели, копринената пеперуда, различните породи зайци и видове дивеч. Осъществява производството на пчелни продукти, бубено семе, пашкули, греж, месо, вълна и пух от зайци и дивеч. Извършва окачествяване и стандартизация на получените продукти преди и след първична обработка и директно на пазара. Осъществява маркетингова дейност по проучване потребностите на пазара за пчелен мед и пчелни продукти, коприна и животински продукти от зайцевъдство и дивечовъдство. Организира дейностите за задоволяване на пазарните потребности. Магистърът по „Специални отрасли” може да планира, прогнозира, контролира и осъществява техническия прогрес в пчеларството, бубарството, зайцевъдството и дивечовъдството. Създава нови и подобрява съществуващите ферми, внедрява нови технологии и организира производствената дейност. Усъвършенства и създава нови линии, породи и хибриди. Съхранява генофонда в пчеларството, бубарството, черничарството, зайцевъдството и дивечовъдството. Организира и усъвършенства биотехнологиите на размножаване на медоносната пчела, копринената пеперуда, зайци и дивеч. Изпитва и внедрява добавки и препарати, стимулиращи растежа и продуктивността, подобряващи здравословното състояние на пчелните семейства, копринените буби, зайци и дивеч. Организира профилактиката и опазването на околната среда в пчелините, бубарниците и фермите за отглеждане на зайци и дивеч.
Реализация
Завършилите магистърска програма „Специални отрасли (пчели и буби)“ студенти са добре подготвени специалисти, които организират и ръководят пчеларски ферми и изпълняват организаторски, оперативни, консултантски и др. дейности, свързани с производство, преработка, окачествяване и реализация на пчелна продукция. Те ръководят дейностите в предприятия, свързани с изкупуването, разфасоването и продажбата на пчелни продукти. Друга сфера, в която могат да се реализират са развъдните асоциации по пчеларство, имащи за цел опазване на генетичната чистотата на местната медоносна пчела. В качеството си на експерти те могат да изпълняват длъжности в държавната администрация, търговски дружества, научни и образователни институции, браншови организации и др..
Притежават необходимата подготовка да организират и ръководят свилоточни и гренажни предприятия и ферми за производство на продукти от бубарството (пашкули и сурова коприна) и черничарството (черничев посадъчен материал, плодове и др.), както и да осъществяват дейности, свързани със селекцията и развъждането на черничева копринена пеперуда с цел опазване и усъвършенстване наличния генофонд. Придобитите знания и умения позволяват на специалистите по бубарство да се реализират като експерти и консултанти в земеделски производствени стопанства, научни институти и центрове (НЦБ – Враца, НИ към ССА и др.), в държавни учреждения (МЗХ, НССЗ и др.) и неправителствени организации (съюзи и асоциации).
Обща информация
Специалност
Съкращение
Професионално направление
Образователно квалификационна степен
Изисквано предходно образование
Форми на обучение
Срок на обучение
Обучаващо звено
Балообразуване
Състезателният бал за магистърските програми от Аграрния, Ветеринарномедицински, Педагогическия, Стопанския факултети, Факултет „Техника и технологии” и за ОКС „Магистър“ по „Здравен мениджмънт“ към Медицински факултет на университета се формира като средно аритметична от средния успех от дипломата за висше образование в ОКС „Бакалавър“ и оценката от държавния изпит.
Такса за кандидатстване
Такса за кандидатстване за учебната 2024/2025 г.
Такса за кандидатстване 60 лв.
От такса за участие в конкурса се освобождават:
а/ лица с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто – удостоверява се с решение на ТЕЛК;
б/ кръгли сираци до 25-годишна възраст, навършена в годината на кандидатстването – удостоверява се с актове за смъртта на родителите и лична карта на кандидат-студента.
в/ лица, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприета мярка за закрила по реда на Закона за закрила на детето – настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция – удостоверява се със служебна бележка от съответния дом;
г/ военноинвалиди и военнопострадали;
д/ майки (бащи) с три и повече деца – представят се удостоверения за раждане на децата и лична карта на родителя.
Половин такса плащат близнаци, когато и двамата кандидатстват в ТрУ – представят се удостоверения за раждане.
График за кандидатстване
Подаване на документи - онлайн, или на място в Тракийски университет - ректорат, или във ФТТ – Ямбол и в бюрата наЦКПИ:
от 02.09.2024 г. до 30.09.2024 г.
- І-во класиране за места, субсидирани от държавата и І-во класиране за обучение срещу заплащане:
на 03.10.2024 г.
- Записване на студенти от І-во класиране:
от 04.10.2024 г. до 09.10.2024 г.
- ІІ-ро класиране за места, субсидирани от държавата и ІІ-ро класиране за обучение срещу заплащане:
на 10.10.2024 г.
- Записване на студенти от ІІ-ро класиране:
от 11.10.2024 г. до 15.10.2024 г.
Такси за обучение
- Годишни такси за обучение в ОКС „магистър“ на студенти през учебната 2024 – 2025 г. – държавна поръчка
- Годишни такси за обучение в ОКС „магистър“ на студенти през учебната 2024 – 2025 г. – платено обучение
- Освободени от такси за обучение през учебната 2024 – 2025 г.
- Освободени от такси по профeсионални направления през учебната 2024 – 2025 г.
- Банкови сметки на звената на Тракийски университет – Стара Загора, по които се заплащат такси