News

Faculty of Engineering and Technology - Yambol

Информационно събитие по програма Еразъм+

01E

Информационно събитие по програма Еразъм+

На 21 април 2026 г. във Факултет „Техника и технологии“ – Ямбол се проведе среща, посветена на мобилностите, реализирани по програма Еразъм+ през 2025 г.

Събитието беше открито от проф. Златина Казлачева, Еразъм+ координатор на Факултет „Техника и технологии“ – Ямбол, която накратко припомни възможностите за мобилности за студенти, докторанти, преподавателски и административен състав по програма Еразъм+.

Мобилността на преподаватели и представител от административния персонал в Университета по приложни науки, град Шауляй, Литва беше представена от ас. Васил Христов и ас. Стоил Кавалов. Преподавателите разказаха за участието им в Еразъм+ седмица, организирана в Университета в Шауляй. Разказаха за събитията, организирани от домакините, за посещенията във факултети и лаборатории, и разбира се за българското представяне. Акцентираха върху съвместната научно-изследователска и публикационна дейност, стартирала с колегите от Латвия, благодарение на реализираната мобилност.

Ас. Апостол Тодоров представи мобилността и участието в Еразъм+ седмица на преподаватели от Факултет „Техника и технологии“ – Ямбол в Политехнически институт, град Порталегре, Поругалия. Ас. Тодоров разказа за събитията, включени в Еразъм+ седмицата, посетените лаборатории и места, и за представянето на колегите от Факултет „Техника и технологии“. Акцентирано беше и върху това, че всички студентите от всички специалности от Факултета могат да реализират мобилност в Института в Порталегре.

Мобилност на преподаватели в Технически университет – Дрезден беше представена от проф. Златина Казлачева. Проф. Казлачева разказа за мобилността, организирана съвместно с тържествата по случай 100 годишнината на Текстилният институт към Технически университет – Дрезден. Разказа за посетените лаборатории и за научните постижения на колегите от най-стария текстилен институт в света. Акцентира и върху съвместната проектна дейност с Технически университет – Дрезден и други университети в Европа, като спомена, че сътрудничеството с някои от тях е следствие именно от програма Еразъм+.

Гл. ас. д-р Иво Ганчев представи поредната си мобилност в Технологичен университет – Бърно, Чешка република. Д-р Ганчев разказа за посетените лаборатории в богатата лабораторна база, за впечатленията си от организацията на учебния процес и връзките с бизнеса. Разказа за възможностите за съвместна научна дейност инициирани в резултат от мобилността, и за възможностите за мобилност на студентите от Факултет „Техника и технологии“ в Университета в Бърно. Проф. Казлачева допълни, че Тракийски университет има сключени двустранни договори по програма Еразъм+ с университети в Чешка република, в които може да бъде реализирана мобилност от студентите от всички специалности от Факултет „Техника и технологии“.

Събитието беше закрито от проф. Ваня Стойкова, Декан на Факултет „Техника и технологии“, която пожела през следващата година да се удвои броя на преподавателските мобилности, а студентските мобилности в най-скоро време да надминат по брой тези на преподавателите.