Специалност
Ветеринарна медицина
Съкращение
ВМ
Област на висше образование
6 Аграрни науки и ветеринарна медицина
Професионално направление
6.4 Ветеринарна медицина
Професионална квалификация
Ветеринарен лекар
Образователно квалификационна степен
Магистър
Изисквано предходно образование
Средно
Форми на обучение
Редовна
Срок на обучение
Редовна - 11 Семестъра
Обучаващо звено
Ветеринарномедицински факултет
Учебният процес във Ветеринарномедицински факултет се извършва в съответствие с Директиви 2005/36/ЕО и 2013/55/ЕО на Европейския парламент и Наредбата (приета с ПМС № 17 на МС от 28.01.2016) за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование на образователно-квалификационна степен „магистър" по специалността „Ветеринарна медицина“.
Обучението по ветеринарна медицина е с продължителност 5,5 години или 11 семестъра, от които 10 с аудиторни занятия и един за преддипломен стаж и се осъществява по утвърден учебен план. В първите три години студентите посещават теоретични и практически занятия по основни, зоотехнически, предклинични и някои клинични дисциплини преподавани, чрез лекции, семинарни, лабораторни и/или практически упражнения. В последните две години от курса на обучение студентите участват в практически занятия от задължителни клинични дисциплини провеждани в единствения в България университетски клинико-диагностичен комплекс. Освен това студентите участват в подвижни клиники и учебни практики във ферми и предприятия от хранително-вкусовата промишленост като по този начин те придобиват пълните знания и умения, необходими за професионалната им реализация като ветеринарни лекари.
По време на обучението си студентите изучават и редица избираеми дисциплини, като за всеки семестър те трябва да предпочетат минимум една учебна дисциплина, която веднъж избрана се превръща в задължителна. По този начин студентите формират допълнителен набор от знания изграждайки собствената си квалификация.
В процеса на обучение всеки студент натрупва 360 кредита съгласно Европейската система за трансфер на кредити (ECTS), от които 300 за аудиторна и извънаудиторна заетост за изучаваните учебни дисциплини и 60 за преддипломен стаж и за дипломиране.
Солидната подготовка на завършилите факултета ветеринарни лекари им предоставя възможност да се реализират като:
• ветеринарен лекар в клиника за кучета и котки в България или Европа;
• ветеринарен лекар в свинеферма;
• ветеринарен лекар в птицеферма;
• ветеринарен лекар в кравеферма ;
• ветеринарен лекар в овцеферма;
• дистрибутор на храни и лекарства за животни;
• държавен вет. лекар към БАБХ или вет. лаборатория;
• инспектор в отдел контрол на храни или здравеопазване към ОДБХ;
• ветеринарен лекар в кланица или към ДПП и НАССР в предприятие;
• асистент или докторант във ВМФ;
Формата на обучение е редовна, като дипломиралите се получават професионална квалификация – “ветеринарен лекар”, която важи на територията на всички държави членки на Европейски съюз.
Успешно завършилите могат да продължат обучението си в различни курсове за следдипломна специализация или множество докторантури, на разположение във ВМФ, както и да се включат в програми за учене през целия живот. По този начин те ще могат да допълнят съществуващите си знания и да усъвършенстват квалификацията си за една по-добра професионална кариера.
В Тракийския университет се кандидатства с оценки от дипломата за средно образование, както и с оценки от приемни изпити или тестове, на които кандидат-студентът може да се яви през март-април и/или юни-юли.
За специалността "Ветеринарна медицина" може да се кандидатства с оценка по избор от следните:
ДЗИ: Биология
Изпит: Биология
Във формирането на бала за участие в класирането участват и оценките от дипломата по:
Биология
Химия
За повече подробности за приема посетете страницата Прием
*ДЗИ - Държавен зрелостен изпит
*Минимален бал - 14.00
График на учебния процес за учебната 2022/2023 г. зимен семестър, редовно обучение за специалност "Ветеринарна медицина"
I курсII курсIII курсIV курсV курс - Упражнения и клинични занятияПодвижна клиника