Новини

Стопански факултет

Покана за участие в представяне на проект на тема: „Изкуствен интелект и квантови технологии при обезсоляване на морска вода чрез графенови филтриизкуствен интелект и квантови технологии при обезсоляване на морска вода чрез графенови филтри“

Plakat SF_22.10.24

Покана за участие в представяне на проект на тема: „Изкуствен интелект и квантови технологии при обезсоляване на морска вода чрез графенови филтриизкуствен интелект и квантови технологии при обезсоляване на морска вода чрез графенови филтри“

QUANTUM AI: THE FUTURE OF ARTIFICIAL INTELLIGENCE

 

ГОСТ-ПРЕЗЕНТАЦИЯ ОТ ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ И НАДЯ КРАСИМИРОВА ОТ СУ „НЕОФИТ РИЛСКИ“, ГРАД ХАРМАНЛИ

 

ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ И КВАНТОВИ ТЕХНОЛОГИИ ПРИ ОБЕЗСОЛЯВАНЕ НА МОРСКА ВОДА ЧРЕЗ ГРАФЕНОВИ ФИЛТРИ

 

На 22 октомври 2024 г. от 16 часа в зала „3“ на Стопански факултет при Тракийски университет, гр. Стара Загора ще се проведе форум с презентация на проект на тема „Изкуствен интелект и квантови технологии при обезсоляване на морска вода чрез графенови филтри“.

Форума е организиран с подкрепата на Стопански факултет при Тракийски университет, гр. Стара Загора и СУ „Неофит Рилски“, гр. Харманли.

По време на форума ще се проведе презентация от учениците Георги Георгиев и Надя Красимирова от клуб Gluon Quantum.

Акцентните моменти на форума са:

  • Кратко представяне дейността на клуб Gluon Quantum, на СУ „Неофит Рилски“, гр. Харманли.
  • Презентация на проект на тема „Изкуствен интелект и квантови технологии при обезсоляване на морска вода чрез графенови филтри“.
  • Демонстрация на виртуалната реалност – гейминг и виртуални разходки.

 

Учениците са участници в клуб Gluon Quantum. Негов създател е Емануил Манолов, учител в СУ „Неофит Рилски“. В клуб Gluon Quantum те са разработили три видеоигри, съвместно с голяма фирма, които скоро ще са налични за изтегляне. Станциите за измерване на фини прахови частици в Харманли са също ученическа разработка и продължават от години да се използват.

Клубът вече се отличава със свое „know-how“ и инвестира в изпреварващо образование в роботика и изкуствен интелект. Учениците от клуба са спечелили над четвърт милион лева под форма на стипендии, наградни фондове от състезания и проекти.

За целта те се стремят да разширят дейността, а и идеите си с цел да създадат по-добро общество.

Ето част от техните завършени проекти:

  • Сензорна система за мониторинг мътността на суровата вода от язовир Искър при пречистване в станция Панчарево, София. Хардуерът е на известна швейцарска фирма, а софтуерът е създаден от учениците. Постига се намаляване загубите на вода и спестява разходи по пречистването.
  • Първият им проект е след спечелен конкурс на Община Харманли. Създават две станции, измерващи нивото на фини прахови частици в град Харманли и всеки свободно може да провери какво е нивото в момента.
  • Написали са свой софтуер за управление на роботизирана поточна линия с образователна цел.
  • Имат създаден работещ прототип на личен виртуален асистент TESS, който разбира гласови команди и изпълнява задачи на потребителя.
  • Учениците от клуба имат създадени три видео игри и развиват гейминг студио в партньорство със столична фирма.
  • Ученици от Харманли разработват личен виртуален асистент с гласови команди – проектът е TESS QUANTUM. Иновативното в него е, че обединява възможностите на две авангардни технологии: изкуствен интелект и квантова комуникация. TESS Quantum вече привлича вниманието на научната общност в България и този ученическият проект печели награда за иновативен проект на БАН в секция информатика и ИТ.

В дейностите си партнират активно с Тракийски Университет – Стара Загора, Американския Университет в Благоевград, Технически Университет София, лаборатория по Изкуствен Интелект към София Тех Парк и Институт Квазар към БАН.

 

Очакваме Ви!