Новини

Общоуниверситетски

ЧЛЕН-КОРЕСПОНДЕНТЪТ НА БАН – ПРОФ. Д-Р ИЛИЯ ЦАЧЕВ Д.В.М.Н.: „ПРИЗНАТЕЛЕН СЪМ НА МОИТЕ УЧИТЕЛИ“

viber_image_2024-11-29_19-56-17-702

ЧЛЕН-КОРЕСПОНДЕНТЪТ НА БАН – ПРОФ. Д-Р ИЛИЯ ЦАЧЕВ Д.В.М.Н.: „ПРИЗНАТЕЛЕН СЪМ НА МОИТЕ УЧИТЕЛИ“

Събранието на академиците на Българската академия на науките (БАН) избра в края на септември т. г. 6-ма именити български учени за член-кореспонденти в аграрните, биологичните, инженерните и медицинските науки. Сред шестимата удостоени с високото звание бе и нашият колега проф. д-р Илия Цачев д.в.м.н. – уважаван учен, изследовател и дългогодишен преподавател във Ветеринарномедицинския факултет, в катедра „Ветеринарна микробиология, инфекциозни и паразитни болести“. Избирането на проф. Цачев за член-кореспондент на БАН е високо признание както за самия него като професионалист, така и за цялата академична общност на Тракийски университет – Стара Загора.

Само седмица преди професионалния празник на ветеринарните лекари и броени дни преди тържественото честване на 50 години висше образование в Стара Загора, Ви срещаме с проф. Цачев, който разказва за своя професионален път през годините.

„Ветеринарната медицина бе избрана от мен и моите родители за бъдеща професия в далечната 1978 г. Кандидатствах и бях приет във Висшия институт по зоотехника и ветеринарна медицина в Стара Загора.“ – разказва проф. Цачев за началото на своя професионален път. „Още като студент в трети курс започнах да се занимавам активно с кръжочна дейност. Изследвах сладководни водоеми в старозагорска и пловдивска област за заразни и паразитни болести по рибите под ръководството на проф. Дочо Шошков от катедра Ветеринарно-санитарна експертиза. Моите първи студентски презентации и публикации бяха оценени високо, с награди от Стара Загора, и на национално ниво в Пловдив, а също и зад граница в Кошице, Чехословакия.”

След дипломирането си през 1983 г., младият учен получава няколко покани за участия в конкурси. Насочва се към епизоотологията и инфекциозните болести като област, в която да продължи своя педагогически, научен и обществен път, по който „върви“ вече над 40 години. „Признателен съм на моите учители: проф. Рашко Арсов, проф. Борислав Тодоров, проф. Иван Въшин, проф. Иван Божков, както и на проф. Василис Кондос и проф. Манолис Пападоянакис от Гърция, проф. Карло Валенте от Италия, проф. Майкъл Лапин и проф. Крейг Гриин от САЩ и на още много, много други…..“ – споделя с уважение проф. Цачев и разказва за своите най-значими постижения.

Сред тях са откриването на няколко заболявания по кучетата, непознати до онзи момент в България, както и възможността да ги проучва и популяризира у нас и особено в чужбина (Гърция, Турция, Сърбия, Румъния, Северна Македония, Италия, Русия, САЩ и др.) – eрлихиоза, анаплазмоза и лайшманиоза (2003/2006/2008 г.), по-късно борелиоза и анаплазмоза при котки (2020 г.), хепатит Е при източнобалкански свине (2020 г.).

„Установихме за първи път в Европа Ehrlichia spp. сред коне, а в световен мащаб Bovine Hepacivirus (3 нови серотипа на генотип 1) при говеда + BovHepV вариант (генотип 2) и сред диви преживни животни (2022 г.).“ – разказва проф. Цачев. „Всички тези приноси получиха световно признание в най-авторитетните научни списания, между които “International Journal of Infectious Diseases” (IF: 8.4), “Viruses” (IF: 4.7), “Infection and Drug Resistance” (IF: 3.9), “Pathogens” (IF: 3.7) и др.”

Успоредно с изследователската работа, проф. Цачев развива успешно и своята преподавателска дейност като част от академичната общност на Тракийския университет. Повече от 6 000 студенти, както и над 40 специализанти, дипломанти и докторанти от страната и чужбина са имали възможност да се докоснат до неговите знания и опит, в рамките на своето обучение и професионална подготовка под вещото му ръководство. Един от тях, доц. д-р Иван Димов, в знак на уважение и благодарност към “своя учител”, наименува на проф. Цачев новооткрит вид акар при птици – Vitznyssus tsachevi n. sp. (Acarological Society of Japan).

След толкова успехи в научно-изследователската и педагогическата дейност, напълно резонно, но и спонтанно, идва решението на проф. Цачев да участва в конкурса за член-кореспондент на БАН. В този момент професорът се намира в един от най-старите и авторитетни европейски академични храмове – университета в Коимбра, Португалия. „Съвременни будители и аз преценихме, че 50-годишният юбилей на висшето образование в Стара Загора и 101-та годишнина от създаването на Ветеринарномедицинския факултет, са отлична възможност Тракийски университет – Стара Загора да получи заслужено национално признание от най-авторитетната научна институция у нас – Българската академия на науките.” И ето че на 27 септември 2024 г. мечтата на поколения професори, доценти, асистенти, практикуващи лекари и студенти от старозагорската Алма матер бе сбъдната – проф. д-р Илия Цачев, д.в.м.н. бе удостоен със званието член-кореспондент от академиците на БАН.

Поздравления, чл.-кор. проф. Цачев! Вие сте гордост за нашата академична общност!

Автор: Невена Димитрова

Снимки: чл.-кор. проф. Илия Цачев (личен архив)