Новини

Аграрен факултет

Аграрен факултет, гр. Стара Загора обявява следното ново инвестиционно предложение

TrU_PhotoLibrary_1

Аграрен факултет, гр. Стара Загора обявява следното ново инвестиционно предложение

НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И УСТОЙЧИВОСТ
Компонент „Иновативна България“, Инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“ , Процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Създаване на мрежа от изследователски висши училища в България“
Проект № BG-RRP-2.004-0006 „Развитие на научните изследвания и иновациите в Тракийски университет в услуга на здравето и устойчивото благосъстояние“

 

Тракийски университет, Аграрен факултет, гр. Стара Загора обявява следното ново инвестиционно предложение в изпълнение на Проект: ETGMOT – “Development of environmentally friendly technology for growing white mussels Mya arenaria, Chamelea gallina and Donax trunculus and oysters Ostrea edulis and Ostrea lamellosa in the water area of Tsarevo town“. Приблизителната обща площ „Експериментален център за култивиране на стриди и бели пясъчни миди“ е 3 дка.

Целта на настоящият проект е да се разработи и изпита нова технология за отглеждане на бели пясъчни миди и стриди, които са важен морски ресурс за България. Същата да бъде използвана в учебният процес на студенти от различните специалности в Тракийски университет и Аграрен факултет. Акцента ще бъде в обучението по екология и опазване на околната среда, опазване на биологичното разнообразие, морска екология и аквакултури, опазване и използване на биологичните ресурси и др.

През последните 20 години посочените видове са били обект на интензивен, нерегламентиран и прекомерен улов, което е довело до промяна в екологичните характеристики в крайбрежната зона по българското Черноморие. Акваторията, която е избрана за реализацията на проекта, е в близост до пристанищния залив на град Царево, където се намира учебната база на Тракийския университет. По този начин проектът ще даде възможност на много студенти от различни специалности да участват в технологичния процес, включително и студенти и докторанти по рибовъдство и аквакултури и ветеринарна медицина. През целия период на проекта производственият процес ще се нуждае от анализ на качеството и хидрохимичия анализ на водата; определяне на биометрични показатели на мекотели; анализ на качеството на получената продукция; анализ по време на съхранение, транспорт и др. В резултат на успешно развитие на мидите и стридите е предвидено същите да бъдат освобождавани (разселвани) в акваторията на гр. Царево и други съседни зони.

Изграждането на мидената ферма ще бъде позиционирано на дъното на предварително избран участък от Черно море в Царевски залив. Съоражението ще бъде обозначено с буйове за овеховане на работно поле.

Акваторията на Черно море определена за реализиране на проекта е в землището на гр. Царево, община Царево, обл. Бургас, в зона с координати:
φ = 42° 09′ 43,05″N λ = 027°52′ 15,60″E; φ = 42° 09′ 45,74″N λ = 027°52′ 13,74″E
φ = 42° 09′ 45,66″N λ = 027°52′ 15,32″E; φ = 42° 09′ 42,77″N λ = 027°52′ 14,34″E

Ръководител на проекта: проф. д-р Диян Георгиев