Лекарски асистент

Лекарски асистент

Описание

Подготвените специалисти могат да извършат самостоятелно или в екип, под ръководството на лекар, квалифицирана и компетентна медицинска помощ при всякакви условия. За изпълнение на многостранните и отговорни задачи лекарският асистент притежава солидни знания относно диагностиката, лечението, рехабилитацията, профилактиката и промоцията на различните заболявания. Извършва превантивна дейност, свързана със социално значимите заболявания. Професията лекарски асистент изисква динамичност, самостоятелност, възможност за вземане на решения.

Реализация

Лекарският асистент може да се реализира: в звената на ЦСМП и НМП като помощник на лекаря в състав на спешния екип или като самостоятелен екип; като помощник на общопрактикуващия лекар; като помощник на лекаря в специализираните екипи; като помощник на лекаря анестезиолог в анестезиологичния екип; в заведенията за хематология и трансфузиология; в заведенията за социални грижи, в социални домове; в медико-физкултурните диспансери, спортни зали; в училищен здравен пункт; медицинско осигуряване на летни лагери, зелени училища, екскурзионни и туристически летувания; като медицински специалист в здравните служби на промишлените предприятия.

Обща информация

Специалност

Лекарски асистент

Съкращение

ЛА

Област на висше образование

7 Здравеопазване и спорт

Професионално направление

7.5 Здравни грижи

Професионална квалификация

Лекарски асистент

Образователно квалификационна степен

Бакалавър

Изисквано предходно образование

Средно

Форми на обучение

Редовна

Срок на обучение

Редовна - 8 Семестъра

Обучаващо звено

Медицински факултет
Балообразуване - България

Балът за прием в специалност „Лекарски асистент“ се образува от Основна балообразуваща оценка, умножена по 2, плюс двете допълнителни балообразуващи оценки.

За тази специалност има два варианта на образуване на бала:

ВАРИАНТ 1

1. Основна балообразуваща оценка – по избор една от следните:

Едно от следните ×2:

  • ДЗИ: Биология

  • Тест: Биология

  • Изпит: Биология

2. Първа допълнителна балообразуваща оценка

Оценката по „Биология и здравно образование“ от Удостоверение за завършен първи гимназиален етап (или от дипломите при кандидатстуденти, завършили преди 2022)

3. Втора  допълнителна балообразуваща оценка

Оценката по „Химия“ от Удостоверение за завършен първи гимназиален етап (или от дипломите при кандидатстуденти, завършили преди 2022)

ВАРИАНТ 2

1. Основна балообразуваща оценка:

Умножена ×2:

  • Оценката по „Биология и здравно образование“ от Удостоверение за завършен първи гимназиален етап (или от дипломите при кандидатстуденти, завършили преди 2022)

2. Първа допълнителна балообразуваща оценка

  • Оценката от ДЗИ по БЕЛ

3. Втора  допълнителна балообразуваща оценка

  • Оценката по „Български език и литература“ от Удостоверение за завършен първи гимназиален етап (или от дипломите при кандидатстуденти, завършили преди 2022)

Забележка 1: Ако основната балообразуваща оценка е от конкурсен изпит, а в дипломата за средно образование са вписани две оценки по балообразуващ учебен предмет и едната от тях е от държавен зрелостен изпит (ДЗИ) от и след 2008 г., а другата – от раздел „Задължителна подготовка”, за допълнителна балообразуваща оценка се взема оценката от държавния зрелостен изпит.

Забележка 2: При образуването на състезателния бал на кандидат-студенти, чиято диплома за средно образование е издадена преди въвеждането на държавни зрелостни изпити и нямат оценка от държавен зрелостен изпит по български език и литература, за балообразуваща се взема оценката от зрелостния изпит по български език и литература или от зрелостния изпит по общообразователна подготовка, ориентиран към проверка на компетентностите по български език и литература.

Такси за изпити и кандидатстване

Такси за кандидатстване за учебната 2024/2025 г.

За първи изпит/тест таксата за кандидатстване е 60 лв. За всеки следващ изпит/тест е 55 лв.

От такса за участие в конкурса се освобождават:

а/ лица с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто – удостоверява се с решение на ТЕЛК;

б/ кръгли сираци до 25-годишна възраст, навършена в годината на кандидатстването – удостоверява се с актове за смъртта на родителите и лична карта на кандидат-студента.

в/ лица, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприета мярка за закрила по реда на Закона за закрила на детето – настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция –  удостоверява се със служебна бележка от съответния дом;

г/ военноинвалиди и военнопострадали;

д/ майки (бащи) с три и повече деца – представят се удостоверения за раждане на децата и лична карта на родителя.

Половин такса плащат близнаци, когато и двамата кандидатстват в ТрУ – представят се удостоверения за раждане.

Приемни изпити

За кандидатстване може да се явите на някой от следните изпити.

Предварителни изпити:
  • Биология - изпит - 12 април 2025 г. (присъствено)

  • Биология - тест - 22 март и 5 април 2025 г. (присъствено)

Редовни изпити:
  • Биология - изпит - 23 юни 2025 г. (присъствено)

  • Биология - тест - 26 юни 2025 г. (присъствено)