Санитарна микробиология и безопасност на храните

Описание

Магистърската програма ,,Санитарна микробиология и безопасност на храните” има за цел да подготви специалисти, познаващи всички елементи на контрола на храните и това да гарантира безопасността и здравето на консуматорите. Обучението е в задочна форма с продължителност 2 семестъра. Кандидатите трябва да притежават образователно-квалификационна степен ,,бакалавър” или „магистър“ в едно от следните професионални направления: 4.2 Химически науки;  4.3 Биологически науки, 5.11 Биотехнологии, 5.12 Хранителни технологии, 6.1. Растениевъдство; 6.2. Растителна защита; 6.3. Животновъдство; 6.4 Ветеринарна медицина; 7.1. Медицина; 7.4. Обществено здраве. Кандидати от други професионални направления се допускат за обучение, като при тях то е четири семестъра (2 години). Първите два семестъра са подготвителни и дават познания в областта на биологичните науки, химията и физиката.  Магистърската програма ще надгради съществуващи теоретични и практически знания и умения в сферата на технологията на производство на храни, микробиологията и биохимията на храните, контрола на биологични, химични и физични опасности в храни. Ще бъдат усвоени нови знания в областта на санитарната микробиология като принципите за бактериологично изследване на околната среда (почви, въздух, вода), основните методи за определяне на чужди вещества в хранителните продукти и във фуражите, методите за оценка на риска и др. Учебните програми по дисциплините са разработени в съответствие с националната и Европейска нормативна база по отношение на изисквания за безопасност на храните, потребностите на пазара на труда и изискванията на работодателите. Магистърската програма по ,,Санитарна микробиология и безопасност на храните”  е единствена по рода си, тъй като съчетава уникалността на ветеринарно-санитарната експертиза, санитарната микробиология, технологията на производство на продукти от растителен и животински произход, както и методите за оценка на риска по отношение безопасността на храните.

Реализация

Успешно завършилите магистърската програма ще могат да извършват микробиологични изследвания на хранителни продукти, почва, въздух и вода по съвременни методи; да изолират и идентифицират патогенни,  хигиенно-показателни и други микроорганизми, свързани с безопасността на храните; да познават основните заболявания по хората, предизвикани от консумация на храни; да създават и контролират системите за осигуряване на безопасността на технологичните процеси; да разработват нови, да модифицират и оценяват системите за безопасност; да управляват и работят в лаборатории за контрол на храни, води, почви и въздух; да участват в подготовката и разработването на проекти за национални и Европейски програми.  Възможности за професионална реализация: държавни и частни лаборатории за анализ и контрол; Българска агенция по безопасност на храните; научни институти и лаборатории; други национални и международни организации, работещи в сферата на безопасността на храните; производствени предприятия и вериги за дистрибуция и хранене; складове и борси, хладилни складове.

Обща информация

Специалност

Санитарна микробиология и безопасност на храните

Съкращение

СМБХ

Професионално направление

6.0. Аграрни науки и ветеринарна медицина

Образователно квалификационна степен

Магистър

Изисквано предходно образование

Бакалавър

Форми на обучение

задочна

Срок на обучение

2 семестъра / 4 семестъра

Обучаващо звено

Ветеринарномедицински факултет
Балообразуване

Състезателният бал за магистърските програми от Аграрния, Ветеринарномедицински, Педагогическия, Стопанския факултети, Факултет „Техника и технологии” и за ОКС „Магистър“ по „Здравен мениджмънт“ към Медицински факултет на университета се формира като средно аритметична от средния успех от дипломата за висше образование в ОКС „Бакалавър“ и оценката от държавния изпит.

Такса за кандидатстване

 

Такса за кандидатстване за ОКС "Магистър" след висше образование – 60 лв.

От такса за участие в конкурса се освобождават:

а/ лица с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто – удостоверява се с решение на ТЕЛК;

б/ кръгли сираци до 25-годишна възраст, навършена в годината на кандидатстването – удостоверява се с актове за смъртта на родителите и лична карта на кандидат-студента.

в/ лица, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприета мярка за закрила по реда на Закона за закрила на детето – настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция –  удостоверява се със служебна бележка от съответния дом;

г/ военноинвалиди и военнопострадали;

д/ майки (бащи) с три и повече деца – представят се удостоверения за раждане на децата и лична карта на родителя.

Половин такса плащат близнаци, когато и двамата кандидатстват в ТрУ – представят се удостоверения за раждане.

График за кандидатстване

Подаване на документи - онлайн, или на място в Тракийски университет - ректорат, или във ФТТ – Ямбол и в бюрата наЦКПИ:

от 02.09.2024 г. до 30.09.2024 г.

  • І-во класиране за места, субсидирани от държавата и І-во класиране за обучение срещу заплащане:

на 03.10.2024 г.

  • Записване на студенти от І-во класиране:

от 04.10.2024 г. до 09.10.2024 г.

  • ІІ-ро класиране за места, субсидирани от държавата и ІІ-ро класиране за обучение срещу заплащане:

на 10.10.2024 г.

  • Записване на студенти от ІІ-ро класиране:

от 11.10.2024 г. до 15.10.2024 г.