Управление на здравните грижи

Управление на здравните грижи

Описание

Студентите, изпълнили задълженията си по учебен план, който отговаря на изискванията на Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността, получават диплома за висше образование на образователно-квалификационна степен „магистър” и професионална квалификация „ръководител на здравните грижи и преподавател по практика”. В тази връзка, в процеса на обучение те придобиват теоретични знания и практически умения за изпълнение на основните функции в тези направления.  Учебният план е изцяло съобразен с единните държавни изисквания, съгласно Наредбата за единните държавни изисквания (ЕДИ) за придобиване на висше образование по специалността „Управление на здравните грижи” и професионална квалификация „ръководител на здравните грижи и преподавател по практика” (ПМС № 215 от 18.08.2006 г., ДВ, бр.70, от 29.08.2006 г., изм. ДВ, бр.87, от 07.10.2008 г.). Учебният план и учебните програми са разработени за обучение на студенти в ОКС „магистър”, според изискванията на чл. 6, ал. 2 от Наредбата за ЕДИ и включва задължителни, избираеми и факултативни учебни дисциплини.  Реализацията на кадрите с висше образование по специалността може да се осъществява като: ръководители на здравни грижи в здравни и лечебни заведения за извънболнична (първична и специализирана) и болнична медицинска помощ, както и социални заведения за деца и възрастни; завеждащ сектори в административни звена на здравеопазването и здравните отдели на общините, РЗИ, здравно-осигурителни фондове, центрове и други структури по управление на здравните грижи; ръководители на частни здравни структури за здравни грижи – профилактични, промотивни, семейно планиране и др.; експерти по здравни грижи в национални и международни правителствени и неправителствени организации; експерти по здравни грижи във ведомства и институции, имащи отношение към общественото здраве; преподаватели и сътрудници във висши медицински училища и научни организации по здравни грижи.  Продължителността на обучението е 3 семестъра и се провежда в задочна форма. Задължителните учебни дисциплини са 19, с общ минимален хорариум  500 часа. Държавният преддипломен стаж е с продължителност 120 часа. Обучението по специалността завършва с държавен изпит. Студентите, изпълнили задълженията си по учебен план, който отговаря на изискванията на Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността, получават диплома за висше образование на образователно-квалификационна степен „магистър” и професионална квалификация „ръководител на здравните грижи и преподавател по практика”. В процеса на обучение те придобиват теоретични знания и практически умения за изпълнение на основните функции в тези две направления. 

Реализация

Реализацията на кадрите с висше образование по специалността може да се осъществява като: ръководители на здравни грижи в здравни и лечебни заведения за извънболнична (първична и специализирана) и болнична медицинска помощ, както и социални заведения за деца и възрастни; завеждащ сектори в административни звена на здравеопазването и здравните отдели на общините, РЗИ, здравно-осигурителни фондове, центрове и други структури по управление на здравните грижи; ръководители на частни здравни структури за здравни грижи – профилактични, промотивни, семейно планиране и др.; експерти по здравни грижи в национални и международни правителствени и неправителствени организации; експерти по здравни грижи във ведомства и институции, имащи отношение към общественото здраве; преподаватели и сътрудници във висши медицински училища и научни организации по здравни грижи.

Обща информация

Специалност

Управление на здравните грижи

Съкращение

УЗГ

Професионално направление

7.4 „Обществено здраве” Здравни Грижи

Образователно квалификационна степен

Магистър

Изисквано предходно образование

Бакалавър

Форми на обучение

Задочна

Срок на обучение

2 семестъра 3 семестъра

Обучаващо звено

Медицински факултет
Балообразуване

Кандидат-студентите за специалност „Управление на здравните грижи” ОКС „магистър” след ОКС „бакалавър” по същата специалност полагат писмен тест по управление на здравните грижи. Балът се образува от уд­воената оценка от писмения тест плюс средната оценка от държавната изпитна сесия от дипломата за придобита ОКС „бакалавър” за специалността „Управление на здравните грижи“Мак­си­мал­ният бал е 18.

Кандидат-студентите за специалност „Управление на здравните грижи” ОКС „магистър” след ОКС „бакалавър” по специалностите „Акушерка“ и „Медицинска сестра“ полагат писмен изпит по Социална медицина. Балът се образува от уд­воената оценка от писмения изпит плюс средната оценка от държавната изпитна сесия от дипломата за придобита ОКС „бакалавър” за специалносттаМак­си­мал­ният бал е 18.

Такси за изпити и кандидатстване

 

Такса за кандидатстване за ОКС "Магистър" след висше образование – 60 лв.

От такса за участие в конкурса се освобождават:

а/ лица с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто – удостоверява се с решение на ТЕЛК;

б/ кръгли сираци до 25-годишна възраст, навършена в годината на кандидатстването – удостоверява се с актове за смъртта на родителите и лична карта на кандидат-студента.

в/ лица, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприета мярка за закрила по реда на Закона за закрила на детето – настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция –  удостоверява се със служебна бележка от съответния дом;

г/ военноинвалиди и военнопострадали;

д/ майки (бащи) с три и повече деца – представят се удостоверения за раждане на децата и лична карта на родителя.

Половин такса плащат близнаци, когато и двамата кандидатстват в ТрУ – представят се удостоверения за раждане.

График за кандидатстване

Подаване на документи - онлайн, или на място в Тракийски университет - ректорат, или във ФТТ – Ямбол и в бюрата наЦКПИ:

от 02.09.2024 г. до 30.09.2024 г.

  • Изпит по Социална медицина/Тест по Управление на здравните грижи:

на 01.10.2024 г.

  • І-во класиране за места, субсидирани от държавата и І-во класиране за обучение срещу заплащане:

на 03.10.2024 г.

  • Записване на студенти от І-во класиране:

от 04.10.2024 г. до 09.10.2024 г.

  • ІІ-ро класиране за места, субсидирани от държавата и ІІ-ро класиране за обучение срещу заплащане:

на 10.10.2024 г.

  • Записване на студенти от ІІ-ро класиране:

от 11.10.2024 г. до 15.10.2024 г.