Интегрирани системи за управление качеството и безопасността на храните

Интегрирани системи за управление качеството и безопасността на храните

Описание

Магистърската програма по “Интегрирани системи за управление качеството и безопасността на храните” е съвместна магистратура между Ветеринарномедицински факултет на Тракийски университет (ТрУ, гр. Стара Загора) и Университет по национално и световно стопанство (УНСС, гр. София). В обучението на студентите са включени преподаватели от Тракийски университет и Университет за национално и световно стопанство. От Тракийски университет - Ветеринарномедицински факултет (катедра „Качество и безопасност на храните и ветеринарно законодателство“), Аграрен факултет (катедри: Преживни животни и млекарство – Секция „Млекарство“ и „Месо и месни продукти“) и Стопански факултет (катедри: „Мениджмънт“, „Регионално развитие“). От УНСС водещи преподавателите по програмите са специалисти от ПН „Икономика“, ПН „Администрация и управление и ПН „Социология, антропология и науки за културата“ от катедрите „Икономика на природните ресурси“, „Управление“ и „Икономическа социология“. В обучението са планирани участия на гост-лектори от Университет по хранителни технологии – Пловдив, специалисти от Българската агенция по безопасност на храните, Национален диагностичен, научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ) – София, Централна лаборатория по ветеринарно-санитарна експертиза и екология (ЦЛВСЕЕ) - София и др.

В магистратурата ще могат да се запишат лица с висше образование (бакалавърска или магистърска степен), от определени професионални направления. Кандидатите трябва да притежават образователно-квалификационна степен “бакалавър” (или „магистър“) в едно от следните професионални направления: 4.2 Химически науки; 4.3 Биологически науки, 5.11 Биотехнологии, 5.12 Хранителни технологии, 6.1. Растениевъдство; 6.2. Растителна защита; 6.3. Животновъдство; 6.4 Ветеринарна медицина; 7.1. Медицина; 7.4. Обществено здраве.

Учебното съдържание на магистърската програма е структурирано в два основни модула (два семестъра):

Фундаментални дисциплини: Основните дисциплини в този модул са следните: Законови и хигиенни изисквания за производство на храни. Официален контрол при храните; Икономическа култура; Емпирични социално-икономически изследвания; Управление на качеството и безопасността; Икономическа социология.

Приложни дисциплини: Основните дисциплини в този модул са следните: Експериментални методи за изследване на храните; Контрол на качеството и микробиологичната безопасност на храните; Контрол на качеството и физико-химичната безопасност на храните; Стандартизация и сертификация по веригата на доставки на храни; Автентичност и проследяемост на суровини и храни; Практикум по качество и безопасност на храните (подвижен семинар).

Практическо обучение: Провеждат се: Практически занятия в учебни и експериментални лаборатории; Практикум и подвижни семинарни занятия в предприятия, произвеждащи и преработващи храни; обучения в базата на УНСС и практическите станции на университета в София; Акредитирани сертифициращи организации за контрол на качеството и безопасността на продуктите.

Обща информация

Специалност

Интегрирани системи за управление качеството и безопасността на храните

Съкращение

ИСУК

Професионално направление

6.4

Образователно квалификационна степен

Магистър

Ниво на Европейската квалификационна рамка (ЕКР)

Bachelor

Изисквано предходно образование

Бакалавър

Форми на обучение

задочна

Срок на обучение

Задочна - 2 Семестъра

Обучаващо звено

Ветеринарномедицински факултет
Балообразуване

Състезателният бал за магистърските програми от Аграрния, Ветеринарномедицински, Педагогическия, Стопанския факултети, Факултет „Техника и технологии” и за ОКС „Магистър“ по „Здравен мениджмънт“ към Медицински факултет на университета се формира като средно аритметична от средния успех от дипломата за висше образование в ОКС „Бакалавър“ и оценката от държавния изпит.

Такса за кандидатстване

 

Такса за кандидатстване за ОКС "Магистър" след висше образование – 60 лв.

От такса за участие в конкурса се освобождават:

а/ лица с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто – удостоверява се с решение на ТЕЛК;

б/ кръгли сираци до 25-годишна възраст, навършена в годината на кандидатстването – удостоверява се с актове за смъртта на родителите и лична карта на кандидат-студента.

в/ лица, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприета мярка за закрила по реда на Закона за закрила на детето – настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция –  удостоверява се със служебна бележка от съответния дом;

г/ военноинвалиди и военнопострадали;

д/ майки (бащи) с три и повече деца – представят се удостоверения за раждане на децата и лична карта на родителя.

Половин такса плащат близнаци, когато и двамата кандидатстват в ТрУ – представят се удостоверения за раждане.

График за кандидатстване

Подаване на документи - онлайн, или на място в Тракийски университет - ректорат, или във ФТТ – Ямбол и в бюрата наЦКПИ:

от 02.09.2024 г. до 30.09.2024 г.

  • І-во класиране за места, субсидирани от държавата и І-во класиране за обучение срещу заплащане:

на 03.10.2024 г.

  • Записване на студенти от І-во класиране:

от 04.10.2024 г. до 09.10.2024 г.

  • ІІ-ро класиране за места, субсидирани от държавата и ІІ-ро класиране за обучение срещу заплащане:

на 10.10.2024 г.

  • Записване на студенти от ІІ-ро класиране:

от 11.10.2024 г. до 15.10.2024 г.