Хранене и биомедицина

Описание

В тази магистърска програма могат да се обучават лица след завършено висше образование в ОКС „Бакалавър”, „Професионален бакалавър“ или „Магистър“ в професионални направления от област на висше образование 4. Природни науки, математика и информатика, професионално направление 4.2. Химически науки, 4.3. Биологически науки; област на висше образование 5. Технически науки, професионално направление 5.11. Биотехнологии и 5.12. Хранителни технологии; и област на висше образование 7. Здравеопазване и спорт, професионално направление 7.1. Медицина, 7.4. Обществено здраве и 7.5. Здравни грижи. Обучението се осъществява по програма с интердисциплинарен характер, която включва дисциплини от научните области на биологически науки, хранителни науки и технологии, заедно с медицинската наука и здравните грижи. Мултидисциплинарният характер на програмата отразява връзката между състава и качеството на храните, процеса на хранене и човешкото здраве. Учебният процес съчетава академично обучение с придобиване на нужните теоретични знания и практическите умения и компетентности за прилагане на принципите на здравословното и диетично хранене; въвеждане на съвременни решения в създаването на хранителни режими при здрави хора и пациенти с различни заболявания или за превенция на такива; разработване и анализ на нови храни, хранителни продукти и хранителни добавки с цел обогатяване на традиционното меню в помощ на профилактиката и лечението на социално-значими заболявания и индивидуалните физиологични и генетични характеристики на пациента. Обучението е с продължителност 2 семестъра и и завършва с държавен изпит или с разработване и защита на дипломна работа.  

Реализация

Специалистите, придобили ОКС „магистър“ по „Хранене и биомедицина“ имат възможности за реализация и кариерно развитие - самостоятелно или в екип в различни области като държавни и частни здравни заведения и мрежи, структури и отдели на Министерството на здравеопазването, медицинските университети, факултети и колежи; консултантски и експертни организации, работещи в областта на здравеопазването, хранителните технологии и социалната сфера; консултантска дейност към центрове за коригиране на теглото, санаториуми, клиники, детски градини, ученически и студентски столове, млечни кухни, хосписи, старчески домове, уелнес и спа центрове, спортни диспансери, спортни центрове и др.; научно-изследователска и развойна дейности в държавни и частни производствени предприятия от хранителната и фармацевтична индустрии, специализирани центрове, лаборатории за контрол и анализ на храни и хранителни продукти; учебно-преподавателска и научноизследователска дейност в специализирани средни и висши учебни заведения и научни организации.

Обща информация

Специалност

Хранене и биомедицина

Съкращение

ХБ

Професионално направление

Биологически науки

Образователно квалификационна степен

Магистър

Изисквано предходно образование

Бакалавър

Форми на обучение

Редовна

Срок на обучение

Редовна - 2 Семестъра

Обучаващо звено

Медицински факултет
Балообразуване

Състезателният бал  се формира като средно аритметично от средния успех от дипломата за висше образование в ОКС „Бакалавър“ и оценката от държавния изпит.

Такса за кандидатстване

 

Такса за кандидатстване за ОКС "Магистър" след висше образование – 60 лв.

От такса за участие в конкурса се освобождават:

а/ лица с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто – удостоверява се с решение на ТЕЛК;

б/ кръгли сираци до 25-годишна възраст, навършена в годината на кандидатстването – удостоверява се с актове за смъртта на родителите и лична карта на кандидат-студента.

в/ лица, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприета мярка за закрила по реда на Закона за закрила на детето – настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция –  удостоверява се със служебна бележка от съответния дом;

г/ военноинвалиди и военнопострадали;

д/ майки (бащи) с три и повече деца – представят се удостоверения за раждане на децата и лична карта на родителя.

Половин такса плащат близнаци, когато и двамата кандидатстват в ТрУ – представят се удостоверения за раждане.

График за кандидатстване

Подаване на документи - онлайн, или на място в Тракийски университет - ректорат, или във ФТТ – Ямбол и в бюрата наЦКПИ:

от 02.09.2024 г. до 30.09.2024 г.

  • І-во класиране за места, субсидирани от държавата и І-во класиране за обучение срещу заплащане:

на 03.10.2024 г.

  • Записване на студенти от І-во класиране:

от 04.10.2024 г. до 09.10.2024 г.

  • ІІ-ро класиране за места, субсидирани от държавата и ІІ-ро класиране за обучение срещу заплащане:

на 10.10.2024 г.

  • Записване на студенти от ІІ-ро класиране:

от 11.10.2024 г. до 15.10.2024 г.