Биоикономика и екопредприемачество

Биоикономика и екопредприемачество

Описание

Предизвикателствата, свързани с продоволствена сигурност, опазването на биологичното разнообразие, климатичните промени и необходимостта от адаптиране към тях, съхранението на местните хранителни системи и силната зависимост между селските и градските райони създават нови възможности пред науката и необходимост от иновации. Подобни възможности се съдържат и в принципно новите стратегически решения на ниво институции, в новите форми на взаимодействия с местните условия, новите производствени практики и произтичащите социални ползи, целевите изследвания и трансфера на знания, както социалните, екологичните и икономическите иновации. Магистърската програма по „БИОИКОНОМИКА И ЕКО-ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО“ е насочена към предоставяне на обучение и теоретични познания, практически и аналитични умения за оценка и развитие на устойчиви био базирани индустрии. Програмата представлява балансирана комбинация между теоретични и практически познания в областа на биоикономиката, но същевременно комбинира методи посредством, които овластяваме студента като активен участник в реалния икономически живот. Биоикономиката предлага възможност да се увеличи потенциала на селскостопанското производство за генериране на добавена стойност и да се стимулира икономическото развитие, като същевременно се гарантират взаимоотношенията по цялата хранителна верига. Разработеният материал предлага база за задълбочени изследвания, обучение, анализ и оценка по следните ключови въпроси: Укрепване и мащабиране на био-базирани сектори, отключване на инвестиции и пазари; Възможности за развитие на местните биоикономики; Екологичните граници на биоикономиката

Реализация

Магистърска програма „БИОИКОНОМИКА И ЕКО-ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО“ се явява отговор на бързия растеж на световната биоикономика, и дава възможност за усвояване на основните знания и умения, необходими за реализиране на динамична и висококвалифицирана работна сила в био базираните индустрии. Обучението отговаря на основните предизвикателства на биоикономиката, включително: характеристики и свойства на био базираните ресурси и продукти; пазари, иновации и обществена нагласа към био базираните продукти; устойчиви индустриални процеси; еко-предприемачество; политики и регулаторни механизми за стимулиране на био базирани индустрии; финансови инструменти и нвестиции в био базирани индустрии и синя икономика. В рамките на обучителния процес ще бъдат използвани интерактивни методи на обучение като управленски дискусии, ролеви игри, казусни методи, управленски игри, дискусии и практически стаж. Екипът от преподаватели залага на най-съвременните концепции, практики и бизнес инструменти в сферата на иновациите, предприемачеството, маркетинга, мениджмънта и финансите, базирани на интерактивен подход на преподаване.

Обща информация

Специалност

Биоикономика и екопредприемачество

Съкращение

БИП

Професионално направление

Професионално направление „Икономика”

Образователно квалификационна степен

Магистър

Изисквано предходно образование

Бакалавър

Форми на обучение

Задочна

Срок на обучение

3 семестъра / 5 семестъра

Обучаващо звено

Стопански факултет
Балообразуване

Състезателният бал за магистърските програми от Аграрния, Ветеринарномедицински, Педагогическия, Стопанския факултети, Факултет „Техника и технологии” и за ОКС „Магистър“ по „Здравен мениджмънт“ към Медицински факултет на университета се формира като средно аритметична от средния успех от дипломата за висше образование в ОКС „Бакалавър“ и оценката от държавния изпит.

Такса за кандидатстване

Такси за кандидатстване за учебната 2024/2025 г.

Такса за кандидатстване 60 лв. 

От такса за участие в конкурса се освобождават:

а/ лица с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто – удостоверява се с решение на ТЕЛК;

б/ кръгли сираци до 25-годишна възраст, навършена в годината на кандидатстването – удостоверява се с актове за смъртта на родителите и лична карта на кандидат-студента.

в/ лица, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприета мярка за закрила по реда на Закона за закрила на детето – настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция –  удостоверява се със служебна бележка от съответния дом;

г/ военноинвалиди и военнопострадали;

д/ майки (бащи) с три и повече деца – представят се удостоверения за раждане на децата и лична карта на родителя.

Половин такса плащат близнаци, когато и двамата кандидатстват в ТрУ – представят се удостоверения за раждане.

График за кандидатстване

Подаване на документи - онлайн, или на място в Тракийски университет - ректорат, или във ФТТ – Ямбол и в бюрата наЦКПИ:

от 02.09.2024 г. до 30.09.2024 г.

  • І-во класиране за места, субсидирани от държавата и І-во класиране за обучение срещу заплащане:

на 03.10.2024 г.

  • Записване на студенти от І-во класиране:

от 04.10.2024 г. до 09.10.2024 г.

  • ІІ-ро класиране за места, субсидирани от държавата и ІІ-ро класиране за обучение срещу заплащане:

на 10.10.2024 г.

  • Записване на студенти от ІІ-ро класиране:

от 11.10.2024 г. до 15.10.2024 г.