Хранене на животни и технология на комбинирани фуражи

Хранене на животни и технология на комбинирани фуражи

Описание

Програмата по „Хранене на животни и технология на комбинираните фуражи” обединява основните моменти от досега съществуващите две магистърски програми - „Хранене на селскостопанските животни” и „Комбинирани фуражи и хранене”. Целта на това обединение е да се осигурят  за практиката високо подготвени специалисти, способни да решават  възникналите в съвременното животновъдство проблеми, свързани с храненето на животните и производството на фуражи. В тази връзка в програмата са включени последните новости в науката за хранене на животните и оптимизиране на компонентния състав на дажбите и рецептите. При обучението на студентите се използват компютърни програми, които ускоряват процеса на съставяне на дажби и рецепти и подобряват точността на балансирането.  В новата магистърска програма са включени въпроси за определяне потребностите на животните от енергия и хранителни вещества за отделните функции на организма, съвременни схващания за храненето на различните видове и категории животни, нови моменти при производството и окачествяването на комбинирани фуражи, съвременни методи за анализ на фуражите, вземане и оформяне на проби, максимално допустими концентрации на антихранителни съставки и вещества с токсично действие и др. При обучението магистрите се запознават и с НАССР системите и Добрите производствени практики в предприятията за производство на комбинирани фуражи и при храненето на животните. С това програмата задълбочава познанията на студентите по въпросите на храненето на различни видове и категории животни, придобити в образователно-квалификационната степен „Бакалавър”.

Реализация

Централно управление на Българска агенция по безопасност на храните; Областни дирекции по безопасност на храните; Научни институти и изследователски структури; Други национални и международни организации, работещи в сферата на управление на ветеринарномедицинската дейност (съсловни организации, дружества за защита на животните); Ветеринарна практика; Браншови съюзи; Бизнес с ветеринарномедицински продукти, храни за животни и фуражи.

Обща информация

Специалност

Хранене на животни и технология на комбинирани фуражи

Съкращение

ХЖ

Професионално направление

Професионално направление " Животновъдство"

Образователно квалификационна степен

Магистър

Изисквано предходно образование

Бакалавър

Форми на обучение

редовна/задочна

Срок на обучение

4 семестъра -редовно/задочно / 2 семестъра -редовно/задочно

Обучаващо звено

Аграрен факултет
Балообразуване

Състезателният бал за магистърските програми от Аграрния, Ветеринарномедицински, Педагогическия, Стопанския факултети, Факултет „Техника и технологии” и за ОКС „Магистър“ по „Здравен мениджмънт“ към Медицински факултет на университета се формира като средно аритметична от средния успех от дипломата за висше образование в ОКС „Бакалавър“ и оценката от държавния изпит.

Такса за кандидатстване

Такса за кандидатстване за учебната 2024/2025 г.

Такса за кандидатстване 60 лв. 

От такса за участие в конкурса се освобождават:

а/ лица с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто – удостоверява се с решение на ТЕЛК;

б/ кръгли сираци до 25-годишна възраст, навършена в годината на кандидатстването – удостоверява се с актове за смъртта на родителите и лична карта на кандидат-студента.

в/ лица, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприета мярка за закрила по реда на Закона за закрила на детето – настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция –  удостоверява се със служебна бележка от съответния дом;

г/ военноинвалиди и военнопострадали;

д/ майки (бащи) с три и повече деца – представят се удостоверения за раждане на децата и лична карта на родителя.

Половин такса плащат близнаци, когато и двамата кандидатстват в ТрУ – представят се удостоверения за раждане.

График за кандидатстване

Подаване на документи - онлайн, или на място в Тракийски университет - ректорат, или във ФТТ – Ямбол и в бюрата наЦКПИ:

от 02.09.2024 г. до 30.09.2024 г.

  • І-во класиране за места, субсидирани от държавата и І-во класиране за обучение срещу заплащане:

на 03.10.2024 г.

  • Записване на студенти от І-во класиране:

от 04.10.2024 г. до 09.10.2024 г.

  • ІІ-ро класиране за места, субсидирани от държавата и ІІ-ро класиране за обучение срещу заплащане:

на 10.10.2024 г.

  • Записване на студенти от ІІ-ро класиране:

от 11.10.2024 г. до 15.10.2024 г.